Aplikatory wieloigłowe Lyapko stosowane są w przypadku schorzeń narządów oddechowych takich, jak:

  • katar
  • anginy
  • zapalenie krtani
  • nieżyty oskrzeli
  • zapalenie płuc
  • astma oskrzelowa (w tym – pochodzenia alergicznego).

Przy katarze, zapaleniach krtani, alergiach lub przeziębieniach na aplikatorze Lyapko należy leżeć częścią potyliczną, a aplikatorem „Malec” lub aplikatorem „Wałek do twarzy” oddziaływać na okolice zatok szczękowych. Zaleca się wykonywanie takich zabiegów 2-5 razy dziennie po kilka minut.

Przy przeziębieniach, chronicznych schorzeniach płuc i oskrzeli aplikatorem Lyapko posługujemy się jak rozgrzewającym plastrem gorczycowym. Aplikator stosuje się na plecy, kark, przednią część klatki piersiowej i okolice mostka. Leczenie zawsze kończy się oddziaływaniem na stopy. W tym celu 3-7 razy dziennie należy na nie oddziaływać wałkiem 3-5 minut lub płaskim aplikatorem przez 5-10 minut – można położyć nogi na aplikatorze, siedząc na krześle jednocześnie naciskając na niego stopami. W celu wzmocnienia efektu, po zastosowaniu aplikatora korzystnie jest natrzeć stopy oliwą cedrową lub sosnową albo innymi naparami z ziół.

W celu usunięcia ataku astmy oskrzelowej należy położyć się na aplikatorze, odcinkiem szyjnym i środkową częścią klatki piersiowej albo wykorzystać do tego celu aplikator – pas. Aplikatorem – wałkiem masować odcinek mostka i górne odcinki przedniej części klatki piersiowej. Przy czym obowiązkowo należy wstrzymywać oddech zgodnie z metodą oddychania Buteyko.

Wszystkie choroby narządów oddychania (szczególnie o charakterze alergicznym) potrzebują korekty oddychania. Należy regulować oddech, zmniejszając jego intensywność, wstrzymując go (oddech powinien być bezszelestny, niezauważalny). Najlepsze efekty daje metoda K. Buteyko, oparta na systemie jogi, z długimi pauzami po wdechu i wydechu, oddychanie za pomocą aparatu Frołowa lub oddychanie pod grubą kołdrą. Wszystkie te metody skierowane są na zachowanie i nagromadzenie dwutlenku węgla (CO2) do normalnej wielkości około 7% w składzie krwi. Ta koncentracja CO2 utrzymuje się w krwi zdrowych ludzi i tylko w takich warunkach tlen z powietrza (O2) w całości dostarczany jest do wszystkich tkanek organizmu. 6,5-7% CO2 w stosunku do innych gazów we krwi – to stan, który sprzyja maksymalnemu wydzielaniu substancji aktywnych biologicznie i prowadzi do największej aktywności życiowej wszystkich narządów wewnętrznych i systemów organizmu ludzkiego i chroni przed chorobami.