Aplikatory wieloigłowe Lyapko stosowane są w przypadku schorzeń narządów oddechowych takich, jak:

  • katar
  • anginy
  • zapalenie krtani
  • nieżyty oskrzeli
  • zapalenie płuc
  • astma oskrzelowa (w tym – pochodzenia alergicznego).

Przy katarze, zapaleniach krtani, alergiach lub przeziębieniach na aplikatorze Lyapko należy leżeć częścią potyliczną, a aplikatorem „Malec” lub aplikatorem „Wałek do twarzy” oddziaływać na okolice zatok szczękowych. Zaleca się wykonywanie takich zabiegów 2-5 razy dziennie po kilka minut.

Przy przeziębieniach, chronicznych schorzeniach płuc i oskrzeli aplikatorem Lyapko posługujemy się jak rozgrzewającym plastrem gorczycowym. Aplikator stosuje się na plecy, kark, przednią część klatki piersiowej i okolice mostka. Leczenie zawsze kończy się oddziaływaniem na stopy. W tym celu 3-7 razy dziennie należy na nie oddziaływać wałkiem 3-5 minut lub płaskim aplikatorem przez 5-10 minut. Można również położyć nogi na aplikatorze. Podczas siedzenia na krześle należy naciskając na aplikator stopami. Niewątpliwie aby wzmocnić efekt zabiegu, po zastosowaniu aplikatora korzystnie jest natrzeć stopy olejkiem cedrowym lub sosnowym.

Ważnym aspektem w celu usunięcia ataku astmy oskrzelowej jest to, aby położyć się na aplikatorze, odcinkiem szyjnym oraz środkową częścią klatki piersiowej. Można wykorzystać do tego celu również aplikator – pas. Aplikatorem – wałkiem masować odcinek mostka i górne odcinki przedniej części klatki piersiowej. Przy czym obowiązkowo należy wstrzymywać oddech zgodnie z metodą oddychania Buteyko.

Wszystkie choroby narządów oddychania (szczególnie o charakterze alergicznym) potrzebują korekty oddychania. Należy regulować oddech, zmniejszając jego intensywność, wstrzymując go (oddech powinien być bezszelestny, niezauważalny). Najlepsze efekty daje metoda K. Buteyko, oparta na systemie jogi, z długimi pauzami po wdechu i wydechu, oddychanie za pomocą aparatu Frołowa lub oddychanie pod grubą kołdrą. Wszystkie te metody pomagają zachować i nagromadzić dwutlenek węgla (CO2) do normalnej wielkości około 7% w składzie krwi. Koncentracja CO2 utrzymuje się w krwi zdrowych ludzi. I tylko w takich warunkach tlen z powietrza (O2) w całości dostarczany jest do wszystkich tkanek organizmu. 6,5-7% CO2 w stosunku do innych gazów we krwi – to stan, który sprzyja maksymalnemu wydzielaniu substancji aktywnych biologicznie i prowadzi do największej aktywności życiowej wszystkich narządów wewnętrznych i systemów organizmu ludzkiego i chroni przed chorobami.