.

Choroby układu trawiennego Lyapko

Aplikatory wieloigłowe Lyapko stosowane są w przypadku schorzeń układu pokarmowego takich, jak:

  • nieżyty żołądka
  • hipotonia żołądka
  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
  • dyskineza przewodu pokarmowego
  • kolki (zaparcia)
  • dyskineza pęcherzyka żółciowego
  • kolka wątrobowa
  • zapalenie trzustki.

Zastosowanie aplikatorów Lyapko w chorobach układu trawiennego

Chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy często towarzyszy nadmierne wydzielanie soku żołądkowego. W takich przypadkach czas oddziaływania aplikatorem to 20-30 minut. Jeśli syndrom bólu jest wyraźny, to aplikator przykładamy na plecy, powyżej i poniżej projekcji bólu. Na obszar brzucha można umocować maleńkie aplikatory lub pasy aplikacyjne na 30-40 minut. Można na te miejsca oddziaływać aplikatorem wałkiem przez 10-15 minut. Główny cel, to uzyskanie ulgi i  zniknięcie bólu. Jeśli ból trwa nadal, to należy zacząć oddziaływać na oddalone strefy – łydki i na stopy.

Przy schorzeniach przewodu pokarmowego, wątroby i nerek aplikatorami należy oddziaływać na środkowy lub dolny odcinek pleców i pod lędźwie. A dla wzmocnienia efektu – na brzuch. Na te części ciała można stosować aplikatory wieloigłowe Lyapko pasy „Podróżnik” lub „Malec”.

Przy chorobie wrzodowej żołądka i zapaleniu trzustki aplikatorami należy oddziaływać na dolny odcinek kręgosłupa piersiowego i odcinek lędźwiowy. A w przypadku nasilenia choroby – powyżej i poniżej strefy bólu (plecy i brzuch).

W przypadkach patologii dróg żółciowych, przełyku, żołądka, którym towarzyszą: obniżenie apetytu, zmniejszenie ilości spożywanych posiłków, dyskinezy dróg żółciowych i inne symptomy funkcjonalnej niewydolności układu pokarmowego, zaleca się oddziaływanie aplikatorem płaskim lub wałkiem. Masażem należy objąć okolice brzucha, pleców i miednicy. Najlepiej zrobić to po jedzeniu w celu zaktywizowania i stymulowania systemów fermentacyjnych oraz poprawy przyswajalności pokarmów.

Przy nadwadze, oddziaływanie najczęściej przeprowadzamy przed jedzeniem (na „głodny” żołądek). Takie zastosowanie aplikatora obniża apetyt, zmniejsza ilość spożywanego pokarmu. Uruchamia też mechanizm spalania niepotrzebnych zapasów tłuszczu, przekształcając go w niezbędną organizmowi energię.

Przy chronicznych zapaleniach wątroby i woreczka żółciowego czy też przy dyskinezie pęcherza można stosować aplikator jako „grzałkę” na okolice prawego podżebrza.

Przy patologii wątroby, wydzielniczej niewydolności żołądka i trzustki oddziaływanie aplikatorem powinno być krótkie (5-7 minut). Masażem należy objąć miejsca bolące – strefa nadbrzusza i obszary strefy odcinka kręgosłupa piersiowo-lędźwiowego. Należy oddziaływać do czasu pojawienia się odczucia ciepła, rozluźnienia oraz zaniku bólu.

Przy kolkach, dysfunkcji jelit i zaparciach,  oddziaływanie powinno się rozpocząć  od tych miejsc, które w najkrótszym czasie pomagają osiągnąć efekt leczniczy, a więс okolicę brzucha w celu usunięcia syndromu bólu, wzdęć i napięć jelit, oraz znormalizowania perystaltyki jelit i stolca.

Po „operacjach” w celu przyspieszenia gojenia i przywrócenia funkcji jelit zaleca się stosowanie aplikatorów powyżej i poniżej miejsca operacji (można przycisnąć woreczkami z piaskiem), dokonując wcześniej lub jednocześnie aplikacji na odpowiedni obszar na plecach, lędźwiach lub krzyżu

W przypadku braku przeciwwskazań, w celu  skuteczniejszego „uruchomienia” jelit, można poleżeć na aplikatorze całym brzuchem lub odpowiednią jego częścią przez 15-20 minut (tak postępuje się przy zaparciach, dyskinezie i atonii jelit).