Aplikatory wieloigłowe Lyapko stosowane są w przypadku schorzeń urologicznych takich, jak:

  • kłębkowe i odmiedniczkowe zapalenie nerek
  • kolka nerkowa
  • zapalenie pęcherza moczowego, bóle w pęcherzu moczowym
  • zapalenie gruczołu krokowego
  • gruczolak gruczołu krokowego (stercza).

W przypadku kamicy moczowej, kolki nerkowej, kolkach i zaparciach zaleca się obowiązkowe łączenie stosowania aplikatorów Lyapko na plecy, na obszar lędźwiowego odcinka kręgosłupa z jednoczesnym oddziaływaniem za pomocą małego aplikatora lub wałka na okolicę brzucha.

Przy kamicy moczowej czy kolce nerkowej na aplikator Lyapko można położyć gorący kompres, na okolicę lędźwi, oddziałując jednocześnie wałkiem w miarę promieniowania bólu na przednią powierzchnię brzucha aż do ustąpienia bólu. Dodatkowo należy oddziaływać na wewnętrzne powierzchnie łydek i ud.

Przy zaburzeniu funkcji narządów wewnętrznych okolicy miednicy, w celu wywołania oddawania moczu lub jego normalizacji, a także przy zapaleniu macicy, przydatków, pęcherza moczowego, gruczołu krokowego czy przy gruczolaku prostaty aplikatory należy podkładać pod okolicę lędźwiową i krzyżowo-pośladkową. Przy powiększonym gruczolaku prostaty zaleca się też przykładanie aplikatora „Malec” na strefę projekcji pęcherza moczowego i na okolice krocza.

W przypadku zaburzenia funkcji narządów małej miednicy w celu stymulowania oddawania moczu lub jego normalizacji aplikatorami Lyapko należy oddziaływać przez 10-20 minut na okolicę lędźwi i krzyżowo-pośladkowy odcinek kręgosłupa. Efekt wzmacniamy, stosując uprzednio lub jednocześnie aplikacje na obszar projekcji pęcherza moczowego, przez 5-10 minut lub oddziałując wałkiem przez 3-5 minut.

W celu wzmocnienia efektu i poprawy funkcji narządów układu moczowego, a także przy zapaleniu gruczołu krokowego i gruczolaku prostaty, należy dodatkowo oddziaływać aplikatorem „Malec” na obszar krocza (między odbytnicą i moszną) przez 5-15 minut. W przyszłości aplikator ten powinien być przeznaczony i używany tylko do tych części ciała.

Przy leczeniu nocnego nietrzymania moczu u dzieci oddziałujemy przede wszystkim na dół brzucha, okolicę krzyżowo-pośladkową, wewnętrzną powierzchnię podudzia i uda. Oddziaływanie przy pomocy aplikatora płaskiego powinno trwać 10-15 minut, wałka – 5-7 minut.