Aplikatory igłowe Lyapko wykorzystywane są do oddziaływania na różne strefy ciała – podstawowe, dodatkowe i wspomagające.

W 90% przypadków należy oddziaływać na ten obszar, który nas niepokoi (strefa bólu), a w celu zwiększenia efektywności leczenia należy oddziaływać na dodatkowe i wspomagające strefy. Do ogólnego oddziaływania zawsze należy włączać obszar podstawowy – okolice kręgosłupa. Na obszary dodatkowe i wspomagające oddziałujemy wtedy, gdy z różnych przyczyn nie możemy oddziaływać bezpośrednio na strefę podstawową. Strefy dodatkowe i wspomagające mogą się znajdować na odcinkach przeciwległych do strefy podstawowej. W celu wzmocnienia efektu leczniczego należy oddziaływać na strefy symetryczne do stref zdrowych.

Aplikatory wieloigłowe Lyapko dzielą się na trzy grupy:

  1. Aplikatory wieloigłowe maty.
  2. Aplikatory wieloigłowe wałki.
  3. Aplikatory wieloigłowe pasy.

Aplikatory maty – służą do wykonywania zabiegów w formie statycznej, czyli układaniu na aplikatorze całego ciała lub jego części, lub układaniu aplikatorów na danym odcinku ciała z wykorzystaniem dodatkowego docisku lub tylko ciężaru samego aplikatora.

W celu osiągnięcia dobrego efektu terapeutycznego należy:

  1. Prawidłowo wybrać miejsca, czas i sposoby oddziaływania;
  2. Zachować prawidłowe ułożenie na aplikatorach (w przypadku aplikatorów – mat).

Podstawowym warunkiem prawidłowego ułożenia jest równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całej powierzchni aplikatora. W żadnym wypadku nie można układać aplikatora na absolutnie równą powierzchnię. Aby prawidłowo ułożyć aplikatory, należy jak najdokładniej wymodelować wygięcia kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym przy pomocy poduszek i zrolowanych ręczników.

W ciągu pierwszych pięciu minut kontaktu z aplikatorem stosunkowo dyskomfortowe kłujące odczucia przechodzą w komfortowe odczuwanie potężnego ciepła, przyjemnych wibracji i lekkiego kłucia. Po pewnym czasie można odczuwać senność, ogólne rozluźnienie, przechodzące w zdrowy pełnowartościowy sen.

W przypadku dyskomfortu w ciągu 10-15 minut należy zabrać aplikatory i zastosować dopiero po 5-10 godzinach lub na następny dzień. Przyczyną nieprzyjemnych odczuć może być nieprawidłowe nałożenie aplikatorów (tzn. nierównomierność obciążenia na igły, spełzanie z aplikatorów, co wywołuje zadrapania skóry). W celu usunięcia tych nieprawidłowości należy podnieść się nad aplikatorem i położyć się na niego ponownie po podłożeniu pod stawy kolanowe miękkiego wałka.

Aplikatory maty można też podzielić na aplikatory o różnych rozstawach igieł:
4,9 mm, 5,8 mm, 6,2 mm, 6,8 mm i 7,0 mm

Przy doborze maty z odpowiednim rozstawem igieł należy kierować się zasadą:

maty o rozstawie 4,9 mm przeznaczone są dla osób:
o podwyższonej wrażliwości skóry;
szczupłej budowy ciała;
dzieci;

► maty o rozstawie 6,2 – 7,0 mm przeznaczone są dla osób:
o niższej wrażliwości skóry;
większej budowy ciała;

► maty o rozstawie 5,8 mm można traktować jako maty „uniwersalne”

Aplikatory- maty: „Mata” 6,8 i „Mata duża” 7,0 ze względu na duże wymiary, a tym samym rozłożenie dużej powierzchni ciała na dużej powierzchni maty, są polecane dla każdej z w/w grup osób.

Aplikatory wałki – służą do wykonywania zabiegów w formie dynamicznej, czyli wykonywania masaży dynamicznych na różnych powierzchniach ciała. Siła docisku pod czas wykonywania takiego masażu powinna być dostosowana do odczuć komfortu osoby masowanej. Przy każdej sile docisku osiągniemy zamierzony efekt terapeutyczny.

Aplikatory pasy – służą do wykonywania na pół dynamicznych zabiegów w formie mocowania ich na różnych częściach ciała. Aplikatory te posiadają elastyczne paski z zapięciami, które dają możliwość regulowania ich długości, a tym samym dopasowania ich optymalnej siły docisku do powierzchni ciała do której są mocowane.

Ile czasu powinny trwać zabiegi z użyciem aplikatorów?

Czas oddziaływania aplikatorów igłowych zależy od występujących w danym przypadku symptomów i konkretnego zadania, które przed sobą stawiamy. W przypadku intensywnego bólu, podwyższonego ciśnienia tętniczego, rozdrażnienia, pobudzenia czy bezsenności zaleca się stosowanie aplikatorów w drugiej połowie dnia lub przed snem. Czas oddziaływania – min. 15-30 minut dla aplikatorów – mat i pasów lub 10-15 minut dla aplikatorów – wałków.

W przypadku hipotonii (obniżonego ciśnienia), senności, osłabienia, zmniejszonej wrażliwości, a także u osłabionych chorych i osób w podeszłym wieku aplikatory należy stosować w godzinach porannych i w pierwszej połowie dnia. Czas oddziaływania aplikatorami matami i pasami – min. 7-10 minut lub aplikatorami wałkami – 5-7 minut. W niektórych przypadkach pozytywne efekt zostaje osiągnięty po oddziaływaniu od 30 minut do 1-2 godzin. Zabiegi powinny być wykonywane systematycznie (codziennie o podobnej porze dnia) przez okres 1-2 tygodni. Po 1-2 tygodniowym cyklu zabiegów należy zrobić 1-2 tygodniową przerwę, po której rekomendowane jest powtórzenie 1-2 tygodniowego cyklu zabiegów. Takich cykli można powtórzyć kilka – w zależności od występujących schorzeń.

Wieloletnia praktyka pokazuje pozytywny aspekt długiego (kilkumiesięcznego) codziennego stosowania aplikatorów. Odnotowano trwałą poprawę samopoczucia, zanik chronicznego bólu, wzrost napięcia mięśniowego i zdolności do pracy.

PLANOWANY EFEKT APLIKATOR WAŁEK APLIKATOR MATA lub PAS
Efekt krzepiący, usuwanie bólu, zwiększenie zdolności do pracy (rankiem, w ciągu dnia) 3 – 7 minut 7 – 10 minut
Rozluźnienie, usunięcie chronicznego bólu, efekt usypiający (najlepiej przed snem) 8 – 15 minut 20 – 30 minut