Oto niektóre z możliwości aplikatorów dr N.Lyapko:
- usuwają bóle kręgosłupa, stawów, mięśni i bóle głowy;
- skracają okres całkowitego powrotu do zdrowia po urazach czaszkowo-mózgowych, złamaniach, operacjach, udarach;
- przeciwdziałają powstawaniu odleżyn u przewlekle chorych;
- wspomagają leczenie mózgowego porażenia dziecięcego;
- wspomagają leczenie i profilaktykę zachorowań na schorzenia przewodu pokarmowego, układu sercowo-naczyniowego, oddechowego i systemu nerwowego;
- zwiększają 2-3-krotnie efektywność takich metod, jak masaż, akupunktura i terapia klasyczna, terapia manualna i laseroterapia, rezonans magnetyczny (przy jednoczesnym lub wcześniejszym zastosowaniu);
- sprzyjają normalizacji równowagi hormonalnej, procesów metabolicznych w przypadku schorzeń endokrynologicznych;
- usuwają zaburzenia seksualne i doprowadza do normalizacji funkcji płciowych u mężczyzn i kobiet;
- przy wspomaganiu leczenia chorób ginekologicznych sprzyjają usuwaniu ognisk zapalnych i zaburzeń cyklu menstrualnego;
- wspomagają prawidłowy przebieg ciąży, profilaktykę i leczenie rozstępów, pozbycie się kolki u noworodków;
- pomagają w rozgrzewce mięśni przed ekstremalnym wysiłku fizycznym oraz regeneracji po nim;
- zwiększają aktywność życiową, normalizują sen i przemianę materii;
- są wspaniałym środkiem usuwającym szkodliwe skutki nadmiernego napięcia nerwowego, a tym samym skutecznym środkiem odstresowującym;
- pozwalają skrócić okres przyjmowania lekarstw, a potem całkowicie z nich zrezygnować.
- pomagają pozbyć się nałogów (alkoholowych, nikotynowych);
- stosowane są też w kosmetologii oraz skutecznie pomagają pozbyć się nadwagi oraz cellulitu .
Rekomendacje przy stosowaniu aplikatorów N.Lyapko:
- Przy zwyrodnieniu kręgosłupa na aplikatory należy się położyć plecami, można rozmieszczać je po całej powierzchni szyi, pleców i okolic lędźwiowo-krzyżowych.
- Przy bólach głowy, szyi, barków, rąk, w okolicy serca, w górnych i środkowych odcinkach klatki piersiowej aplikatory należy podkładać pod głowę, szyję, barki, górne i środkowe odcinki klatki piersiowej, uzupełnić oddziaływaniem na ręce i stopy.
- Przy schorzeniach przewodu pokarmowego, wątroby i nerek aplikatorami oddziałuje się pod środkowy lub dolny odcinek pleców i pod lędźwie, a dla wzmocnienia efektu – na brzuch (przycisnąć woreczkiem z piaskiem). Na te części ciała można stosować również pasy aplikacyjne „Podróżnik” lub „Malec”.
- Przy bólach dołu brzucha, krzyża, lędźwi, kończyn dolnych, a także przy chorobach i zaburzeniach funkcji narządów wewnętrznych małej miednicy aplikatory stosuje się na odcinek lędźwiowy i krzyżowo-pośladkowy i na dół brzucha.
- Przy urazach i złamaniach aplikator nakłada się na odcinek kręgosłupa, odpowiadający segmentowemu unerwieniu uszkodzonej kończyny, na 15-30 minut, następnie powyżej lub poniżej złamania.
- W celu przyspieszenia gojenia się ran i przywrócenia funkcji przewodu pokarmowego po operacji aplikatory układa się powyżej lub poniżej miejsca operacji.
- Przy zaburzeniu funkcji narządów wewnętrznych okolicy miednicy w celu wywołania oddawania moczu lub jego normalizacji, a także przy zapaleniu macicy, przydatków, pęcherza moczowego, gruczołu krokowego czy przy gruczolaku prostaty aplikatory przykłada się pod okolicę lędźwiową i krzyżowo-pośladkową.
- Przy przeziębieniach, chronicznych schorzeniach płuc i oskrzeli aplikatorem posługujemy się jak okładem (plastrem gorczycowym). Aplikator stosuje się na plecy, kark, przednią część klatki piersiowej i okolice mostka.
- W celu usunięcia ataku astmy oskrzelowej należy położyć się na aplikator odcinkiem szyjnym i środkową częścią klatki piersiowej albo wykorzystać pas aplikacyjny, a wałkiem igłowym lub maleńkim aplikatorem uciskać do wystąpienia bólu okolice mostka i górne odcinki przedniej części klatki piersiowej. Przy czym obowiązkowo należy wstrzymywać oddech zgodnie z metodą Butejko.
- Przy katarze, alergiach lub przeziębieniach na aplikatorze należy leżeć częścią potyliczną, a maleńkimi aplikatorami oddziaływać na okolice zatok szczękowych.
- Przy nadciśnieniu tętniczym i silnych bólach głowy aplikatory stosuje się na okolice szyi i karku, środkowy odcinek kręgosłupa piersiowego, na szyję, głowę, kość krzyżową i stopy.
- Przy chorobie wieńcowej, zaburzeniach rytmu serca i innych schorzeniach układu sercowo-naczyniowego oddziałuje się aplikatorem na górny i środkowy odcinek kręgosłupa piersiowego, na miejsce odpowiadające sercu na ręce i na macierz paznokcia małego palca.
- Przy chorobie wrzodowej żołądka i zapaleniu trzustki – oddziaływanie na dolny odcinek kręgosłupa piersiowego i odcinek lędźwiowy, w przypadku nasilenia choroby – powyżej i poniżej strefy bólu (plecy, brzuch lub w formie pasa).
- Przy żylakowym rozszerzeniu żył kończyn dolnych strefa przyłożenia aplikatora – to lędźwiowy i dolny piersiowy odcinek kręgosłupa, a także prawa część klatki piersiowej (strefa odzwierciedlenia wątroby) przez 15-25 minut.
- W celu efektywnego spalania tkanki tłuszczowej aplikator (odstęp między igłami 6,8 mm) przykładać po kolei na 7-10 minut na najbardziej otłuszczone miejsca i na lędźwiowy odcinek kręgosłupa – na 15-20 minut.
Wczesne zatrucia ciążowe – okolice klatki piersiowej, górna część odcinka lędźwiowego kręgosłupa – na 10-20 minut, górna część brzucha – na 15 minut. - Przy syndromie bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, w celu poprawienia ukrwienia macicy i prawidłowego rozwoju płodu – oddziaływanie w okolicy lędźwiowo-krzyżowej miękkie i delikatne, aplikator z niewielkim odstępem między igłami (4,9-5,8 mm). Odczucia powinny być komfortowe.
- W celu zachowania i stymulowania laktacji w okresie karmienia – górna i środkowo-piersiowa część pleców, oddziaływanie przez 15-20 minut, 1-3 razy dziennie.
- Przy zapaleniu gruczołów sutkowych nakładać na okolice zapalenia gruczołu piersiowego oraz środkowo-piersiowego odcinka kręgosłupa na 10-15 minut 1-3 razy dziennie.
- Przy udarach aplikator wykorzystywany jest na wszystkie odcinki kręgosłupa, na kończyny, poczynając od zdrowej strony, następnie na okolice głowy i szyi, obowiązkowo zakończyć procedury oddziaływaniem na stopy w pozycji siedzącej lub stojącej.
- Przy schorzeniach tarczycy oddziaływać na odcinek szyjny kręgosłupa. Efektywne jest oddziaływanie na strefy dodatkowe: krzyżowo-guziczną i na gruczoły nadnerczowe. Procedury należy zakończyć oddziaływaniem na stopy. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolice stawu drugiego paliczka dużego palca i stopy (śródstopno-paliczkowego stawu dużego palca) od strony podeszwowej i tylnej stóp.