Wałki, maty i pasy wieloigłowe do masażu Lyapko efektywnie współdziałają i uzupełniają różne metody terapeutyczne w przypadku wspomagania kompleksowej terapii chorób i uszkodzeń aparatu ruchowego takich, jak:
- przeciążenie aparatu nerwowo-mięśniowego
- zapalenie mięśni
- napięcia mięśniowe
- stany zapalne
- uszkodzenie aparatu wiązadłowego kręgosłupa i stawów kończyn
- skrzywienia kręgosłupa
- urazy, złamania kości, stany pooperacyjne
- choroby reumatyczne
- dyskopatie
- przepukliny kręgosłupa
- objawy rwy (kulszowej, barkowej, udowej)
- ostroga piętowa.
Przy zwyrodnieniu kręgosłupa, przepuklinach, dyskopatiach należy kłaść się plecami na maty. Można rozmieszczać je na całej powierzchni pleców i kręgosłupa. Przy bólach napięciowych i przeciążeniach grup mięśni grzbietu, masaż można wykonać przy pomocy wałka, oddziałując nie tylko na miejsca występowania bólu, ale na całą powierzchnię pleców i kręgosłupa. Można też użyć pasów (np. pas „Malec” lub pas „Podróżnik”) mocując je na różnych odcinkach kręgosłupa w zależności od występowania stref, które wymagają masowania.
Przy zapaleniach mięśni czy mięśniobólach masaż urządzeniami Lyapko wpływa na zminiejszenie napięć mięśniowych i skurczy, poprawia krwioobieg i mikrocyrkulację, aktywizuje mechanizmy tkankowe obrony immunologicznej, zwiększa we krwi poziom peptydów podobnych do opium i hormonów antystresowych, obniża poziom wrażliwości receptorów bólu, wpływa pozytywnie na psychikę i emocje i w rezultacie stymuluje ogólne mechanizmy adaptacyjne człowieka.
Długotrwała impulsacja peryferyjna do ośrodków rdzenia kręgowego wywołuje miejscowe reakcje odruchowe w strefie masażu masażerem Lyapko. Przejawiają się one w postaci rozszerzenia naczyń włosowatych i aktywacji naczyniowego łańcucha mikrocyrkulacji, w poprawie przepływu krwi przez arterie i żyły, (czemu towarzyszy miejscowe podwyższenie temperatury, zaróżowienie skóry i w efekcie rozluźnienie mięśni) stymulacji przemiany tkankowej i poprawie procesów regeneracyjnych. Masaże w tym przypadku powinny składać się z 10-12 zabiegów, wykonywanych aż do osiągnięcia pożądanego efektu. Cykl terapii można powtórzyć po 2-4 tygodniach.
W przypadku zwyrodnieniowej choroby stawów kończyn górnych zaleca się mocowanie maty lub pasa Lyapko na 10-15 minut w okolicach chorych stawów. Dodatkowo można wykorzystać strefy przeciwległej strony. Zabiegi takie normalizują przemianę materii, poprawiają krwioobieg w uszkodzonych tkankach i stymulują procesy regeneracyjne, poprzez oddziaływanie na lokalne punkty akupunkturowe, zmniejszają opuchnięcia, usuwają stany zapalne (odbierając nadmiar energii, który w tych rejonach występuje). Czas oddziaływania 20-40 minut, stosowanie przez 1-2 tygodnie. Jeśli problemy dotyczą kończyn dolnych, to należy stosować masaż wałkiem, matą lub pasem Lyapko na okolice danego stawu oraz na odcinek lędźwiowy kręgosłupa, skąd biorą swój początek włókna nerwowe, odpowiedzialne za unerwienie kończyn dolnych.
Wykorzystując dowolny masażer (np. pas „Malec”, „Wałek do masażu Uniwersalny”) można intensywnie lub delikatnie oddziaływać na chore stawy, regulując samodzielnie siłę nacisku. Aby odczucia były bardziej delikatne, można oddziaływać urządzeniem przez 2-3 warstwy gazy lub cienką tkaninę bawełnianą.
Bardzo efektywne jest oddziaływanie na stopy z wykorzystaniem maty do masażu „Stópka” lub innych rodzajów mat czy też wałków. Na stopach rozmieszczone są aktywne biologicznie punkty projekcji wszystkich narządów i systemów. Oddziaływanie na nie masażerami Lyapko sprzyja odbudowie i normalizacji funkcji całego organizmu.
Przy objawach rwy kulszowej masaże należy wykonywać kładąc się odcinkiem kręgosłupa lędźwiowego (obejmując też kość krzyżową) na macie. Następnie zaleca się masować obie kończyny dolne przy pomocy wałka Lyapko, w tym stopy.
Przy urazach i złamaniach matę nakłada się na odcinek kręgosłupa, odpowiadający segmentowemu unerwieniu uszkodzonej kończyny, na 15-30 minut. W przypadku złamań kończyny górnej lub dolnej, po stronie złamania oddziałujemy na wszystkie wolne powierzchnie powyżej i poniżej miejsca złamania (opaski gipsowej). Możemy na te miejsca oddziaływać wałkiem. Czas oddziaływania na kończynie złamanej jest 2 razy dłuższy, niż na kończynie zdrowej. Oddziaływanie przy pomocy mat lub pasów w tym przypadku będzie wynosić ok. 15-20 minut na każdy odcinek.
Przy objawach bólowych głowy, szyi, barków, rąk, małe maty Lyapko należy podkładać pod głowę, szyję, barki, górne i środkowe odcinki klatki piersiowej, uzupełnić oddziaływaniem na ręce i stopy.
W przypadku bólów fantomowych należy oddziaływać urządzeniami do masażu Lyapko w celu osiągnięcia efektu uspakajającego. W tym celu należy stosować masaż na obszar pleców (szyjno-piersiowy, lędźwiowo-krzyżowy), wieczorem (najlepiej przed snem) – 30 min. i dłużej.
Można wykonywać też codzienny 10-15 minutowy masaż przy pomocy wałka Lyapko („Dużego” lub „Uniwersalnego”) odcinek lędźwiowo-krzyżowy i zdrową nogę lub odcinek szyjno-piersiowy i zdrową rękę.
Haluksy nie są łatwym schorzeniem w leczeniu. Powinno ono być kompleksowe. W takich przypadkach można wspomagać się masażerami wieloigłowymi Lyapko. Mniej zaawansowane zmiany, jak wiadomo, leczy się przy noszeniu odpowiednich wkładek ortopedycznych oraz odprowadzaniu palucha na zewnątrz przez umieszczenie specjalnych wkładów silikonowych między paluch a drugi palec. Natomiast haluksom towarzyszą często bolesne wybrzuszenia, pieczenie pod głowami kości śródstopia, nieprzyjemne odciski powstające po stronie podeszwowej czy powstawania stanów zapalnych. W tym przypadku aby do minimum wyeliminować tego rodzaju skutki, dobrze jest stosować przynajmniej raz dziennie w cyklach 2-tygodniowych urządzenia do masażu Lyapko. Poprawią one pracę systemu nerwowego, pobudzą punkty biologicznie aktywne, spowodują poprawę krążenia krwi, zniwelują napięcia, zmniejszą obrzęki. Proponowane jest zastosowanie maty „Stópka”. Matę „Stópkę” należy stosować do wykonywania masażu stóp w pozycji stojącej lub siedzącej. Można też w nich chodzić po domu przez 10-20 min. wkładając do klapek lub skarpet. Później dodatkowo miejsca nie objęte masażem wymasować Wałkiem do masażu Uniwersalnym. Warto pamiętać aby przed zabiegiem wymoczyć sobie nogi w soli mineralnej lub ziołach aby skóra stała się bardziej miękka i podatna na zabieg.
Ostroga piętowa
Ostroga piętowa – jeden z objawów osteochondrozy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa oraz wrodzonej lub nabytej patologii związanej z podwichnięciem lub niewłaściwym kształtowaniem relacji stawu ze stopą, które zawsze wiążą się ze strukturalnymi i funkcjonalnymi cechami kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i zakończeniami nerwowymi umiejscowionymi w tych obszarach. Dlatego konieczne jest natychmiastowe oddziaływanie na okolicę lędźwiową – na przykład pasem do masażu „Malec”. Czas oddziaływania – 12-25 minut do pojawienia się odczuć przyjemnego ciepła.
Następnie należy wykonać zabiegi na stopie. Pierwszy zabieg trzeba zacząć od masowania obszaru pięty przy pomocy Wałka do masażu Uniwersalnego lub Wałka do masażu Twarzy, a później masować całą stopę przez 5-7 minut.
Drugi zabieg: wszystkie kolejne zabiegi należy rozpoczynać zawsze od pięty, przesuwając się do stopy, stopniowo zwiększając czas działania z każdym zabiegiem, stopniowo zwiększając czas do 30 minut.
W następnej kolejności do zabiegu można dołączyć zabieg z wykorzystaniem maty do masażu „Stópka”, starając się stopniowo dotykać maty stopą z niewielkim naciskiem, w pozycji stojącej lub siedzącej.
Po pierwszym zabiegu, częściej po trzecim na pięcie nasila się ból – nie ma co się bać – jest to naturalna reakcja organizmu.
Aby złagodzić ból, można zastosować ciepły kompres przez 15-30 minut.
Cykl masażów – to 7-9-12 zabiegów. Cykl masażów można powtórzyć w ciągu 2-4 tygodni. Pożądane jest również dodanie fizjoterapii (USG pięty, laseroterapia itp.) po konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą.