Działanie terapeutyczne wałków, mat i pasów do masażu Lyapko w czasie ciąży i po porodzie
- Ból pleców, opuchnięte nogi
- Profilaktyka i walka z rozstępami
- Okres poporodowy
Ból pleców, opuchnięte nogi
Jedną z najbardziej zauważalnych zmian u kobiety w ciąży jest wzrost jej wagi. Pod koniec ciąży waga kobiety zwiększa się nawet o 10-12 kilogramów. W tym czasie kręgosłup odczuwa podwójne obciążenie. Wiele kobiet na różnych etapach ciąży uskarża się na bóle pleców. Może występować odczuwanie większego zmęczenia, ociężałości, bóle w nogach i opuchnięcia pod koniec dnia, uczucie zgagi. Może pojawić się żylakowate rozszerzenie żył.
„Wałkiem do masażu Dużym” lub „Wałkiem do masażu Uniwersalnym” należy oddziaływać na plecy, ze szczególnym uwzględnieniem dolnej części odcinka piersiowego i odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a także na nogi. Czas oddziaływania rano – 5-7 minut, wieczorem – 10-15 minut. Można też podłożyć matę Lyapko pod dolną część odcinka piersiowego i na odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Rozstęp między igłami powinien być niewielki – od 4,9 do 5,0 mm (polecane w tym przypadku maty do masażu – to Szansa, Rumianek ). Stosować 2 razy dziennie.
Bardzo skuteczne jest stosowanie Pasa do masażu „Podróżnik” przez 15 – 40 minut.
W celu usunięcia efektów bólowych w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa u kobiet ciężarnych zaleca się oddziaływanie na obszar kręgosłupa lędźwiowego. Oddziaływanie powinno być delikatne, wykonane ostrożnie, przy wykorzystaniu urządzenia do masażu Lyapko z małymi odstępami między igłami. Przy odczuwalnym dyskomforcie podczas zabiegu, można go wykonać przez cienką pieluszkę. Czas stosowania -10-15 minut.
Profilaktyka i walka z rozstępami
Łatwiej zapobiegać pojawieniu się rozstępów, niż potem walczyć z nimi. Bardzo ważne jest kontrolowanie tempa przyrostu wagi. Zbyt szybkie przybieranie na wadze bez wątpienia prowadzi do pojawienia się rozstępów. W celu zapobieżenia tej przypadłości należy stosować specjalne bandaże.
Codziennie od pierwszych miesięcy ciąży należy oddziaływać na „problematyczne” miejsca „Wałkiem do masażu Uniwersalnym” aż do pojawienia się lekkiego przekrwienia i odczucia przyjemnego ciepła. Na okolice bioder i pośladków należy stosować pasy do masażu „Podróżnik” lub „Malec”.
Czas oddziaływania wynosi 10-20 minut, odczucia powinny być komfortowe. Można masować miejsca szczególnie narażone masażerem Faraon – czas oddziaływania – 3-7 minut.
Okres poporodowy
Zabiegi masażu przy pomocy wałków i pasów do masażu Lyapko pomogą w przywróceniu sprężystości skóry.