Działanie terapeutyczne aplikatorów Lyapko w czasie ciąży i po porodzie

  • Toksykozy (zatrucia) u ciężarnych
  • Ból pleców, opuchnięte nogi
  • Profilaktyka i walka z rozstępami
  • Poród
  • Okres poporodowy
  • Niemowlak
  • Karmienie piersią
  • Zapalenie gruczołu sutkowego

W celu podtrzymania ciąży, a także w celu poprawienia warunków jej przebiegu zaleca się stosowanie aplikatorów Lyapko z małym odstępem między igłami (3,5-5,0 mm). Odczucia przy stosowaniu aplikatorów w tym okresie powinny być komfortowe. Aplikatory i wałki powinny być stosowane na strefy przykręgosłupowe (wzdłuż kręgosłupa z obu stron), na przedramiona i golenie, a także na dłonie i stopy. Oddziaływanie aplikatorem-wałkiem powinno być delikatne, bez naciskania na skórę.

Toksykozy (zatrucia) u ciężarnych

W czasie ciąży obniża się próg wrażliwości i kobieta zaczyna reagować na różne bodźce, wzrasta wrażliwość na zapachy, dźwięki, itp.. W przypadku wczesnych zatruć ciążowych (mdłości, wymioty) aplikatorami należy oddziaływać na dolną część odcinka piersiowego kręgosłupa, na górną część odcinka lędźwiowego, przez 10-20 minut. Można podkładać cienką pieluszkę, aby zapewnić większy komfort. Należy oddziaływać wałkiem na górną część brzucha (powyżej pępka), na przedramiona, dłonie, przez 15 minut. Oddziaływanie powinno być delikatne, aby odczucia były komfortowe.

Oddziaływanie na brzuch zgodnie z ruchem wskazówek zegara pomaga w uregulowaniu pracy jelit.

Aplikatory można stosować w przypadku przeziębienia. Działają wtedy jak rozgrzewające plastry gorczycowe.

Ból pleców, opuchnięte nogi

Jedną z najbardziej zauważalnych zmian u kobiety w ciąży jest wzrost jej wagi. Pod koniec ciąży waga kobiety zwiększa się nawet o 10-12 kilogramów. W tym czasie kręgosłup odczuwa podwójne obciążenie. Wiele kobiet na różnych etapach ciąży uskarża się na bóle pleców. Może występować odczuwanie większego zmęczenia, ociężałości, bóle w nogach i opuchnięcia pod koniec dnia, uczucie zgagi. Może pojawić się żylakowate rozszerzenie żył.

„Wałkiem dużym” lub „Wałkiem uniwersalnym” należy oddziaływać na plecy, ze szczególnym uwzględnieniem dolnej części odcinka piersiowego i odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a także na nogi. Czas oddziaływania rano – 5-7 minut, wieczorem – 10-15 minut. Można też podłożyć aplikator pod dolną część odcinka piersiowego i na odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Rozstęp między igłami powinien być niewielki – od 4,9 do 5,0 mm (polecane w tym przypadku aplikatory – to Szansa, Rumianek ). Stosować 2 razy dziennie.

Bardzo skuteczne jest stosowanie aplikatora pas „Podróżnik” przez 15 – 40 minut.

W celu usunięcia syndromu bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa u kobiet ciężarnych zaleca się oddziaływanie na obszar kręgosłupa lędźwiowego. Oddziaływanie powinno być delikatne, wykonane ostrożnie, przy wykorzystaniu aplikatora z małymi odstępami między igłami. Przy odczuwalnym dyskomforcie podczas zabiegu, można go wykonać przez cienką pieluszkę. Czas stosowania aplikatora -10-15 minut. Zabieg taki poprawi też ukrwienie macicy. Zalecane jest też lekkie oddziaływanie na brzuch za pomocą „Wałka uniwersalnego”, które usuwa ból i skurcze mięśni brzucha i macicy.

Profilaktyka i walka z rozstępami

Łatwiej zapobiegać pojawieniu się rozstępów, niż potem walczyć z nimi. Bardzo ważne jest kontrolowanie tempa przyrostu wagi. Zbyt szybkie przybieranie na wadze bez wątpienia prowadzi do pojawienia się rozstępów. W celu zapobieżenia tej przypadłości należy stosować specjalne bandaże.

Codziennie od pierwszych miesięcy ciąży należy oddziaływać na „problematyczne” miejsca „Wałkiem uniwersalnym” aż do pojawienia się lekkiego przekrwienia i odczucia przyjemnego ciepła. Na okolice bioder i pośladków należy stosować pasy „Podróżnik” lub „Malec”.

Czas oddziaływania wynosi 10-20 minut, odczucia powinny być komfortowe. Można masować miejsca szczególnie narażone masażerem Faraon – czas oddziaływania – 3-7 minut.

Poród

Na początku akcji porodowej, kiedy odstępy między skurczami porodowymi są dłuższe, a czas ich trwania jest jeszcze niewielki, należy w czasie odczuwania skurczów masować odcinek lędźwiowo-krzyżowy masażerem Faraon, a w przerwach między nimi masować całe plecy ruchami okrężnymi lub wzdłużnymi. Podczas nasilenia się bólu należy oddziaływać wałkiem (niezbędna pomoc drugiej osoby) na odcinek lędźwiowo-krzyżowy i dolną część odcinka piersiowego kręgosłupa.

Należy odpowiednio regulować stopień ucisku wałka. Wiele kobiet w ciąży odczuwa wtedy potrzebę silniejszego uciskania i szybkiego ruchu wałka.

Dobre efekty daje stosowanie wałków, połączone z prawidłowym oddychaniem w czasie skurczów i między nimi: wdech przez nos, wydech ustami. Wdech powinien trwać dłużej, niż wydech.

Okres poporodowy

W celu zmniejszenia bólu w okresie kurczenia się macicy należy oddziaływać na dół brzucha „Wałkiem dużym” lub „Wałkiem uniwersalnym”. Czas oddziaływania – to 10-15 minut. Należy to robić delikatnie, aby odczucia były komfortowe. Można nakładać też pas „Podróżnik”.

Zabiegi te pomogą również w przywróceniu sprężystości skóry.

Niemowlak

W pierwszych trzech miesiącach życia u 70% dzieci odnotowuje się występowanie funkcjonalnej kolki jelitowej. W zdecydowanie większej ilości przypadków kolki te nie są patologią (schorzeniem), a tylko dostosowaniem się przewodu pokarmowego maluszka do nowych warunków.

Wszyscy rodzice znają taki obrazek: w trakcie karmienia lub zaraz po nakarmieniu maluszek zaczyna podnosić nóżki w stronę brzuszka, niepokoi się, czerwieni i zaczyna krzyczeć. Sytuację taką możemy obserwować dość długo. To właśnie jest „kolka jelitowa”.

W celu pozbycia się kolki można wykorzystać aplikator „Wałek do twarzy” lub aplikator „Malec”. Procedury należy wykonywać przez tkaninę bawełnianą. Wałkiem należy leciutko masować brzuszek zgodnie z ruchem wskazówek zegara przez kilka minut, aż do wystąpienia lekkiego zaróżowienia skóry. Następnie należy położyć dziecko na brzuszek i masować środkowy i dolny odcinek plecków. W ten sam sposób oddziałujemy aplikatorem „Malec”: po kolei (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) przykładamy go do brzuszka wokół pępka. Ucisk aplikatora powinien być delikatny. Procedury należy wykonywać między karmieniami lub tuż przed karmieniem. Bardzo dobre rezultaty daje masowanie dziecka aplikatorami Lyapko przed kąpaniem.

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że wszystkie kolki kiedyś się skończą, ale przy prawidłowym stosowaniu się do zaleceń okres ten może być krótszy, mniej uciążliwy i nie będzie obniżał radości pierwszych miesięcy macierzyństwa!

Karmienie piersią

W celu podtrzymania i stymulowania laktacji należy stosować aplikatory (np. „Mata 6,8”, „Rumianek M” itp.) podkładając je pod cały odcinek piersiowy kręgosłupa rano i wieczorem po 15-20 minut. Przed każdym karmieniem należy oddziaływać na obie piersi (za wyjątkiem sutków) przy pomocy „Wałka uniwersalnego” przez 3-5 minut. Dobre efekty i przyjemne odczucia daje stosowanie aplikatora-pasa „Zdrowie”. Należy jak najwięcej odpoczywać i prawidłowo się odżywiać.

Zapalenie gruczołu sutkowego

Przy zwłóknieniach i zapaleniu gruczołu sutkowego możliwe jest długotrwałe stosowanie aplikatora „Malec”. Można go stosować na zmoczoną w roztworze hipertonicznym gazę (dwie warstwy) lub cienką tkaninę bawełnianą. Na zmienione chorobowo miejsca należy naciskać z wyczuciem przez 10-15 minut, 3-4 razy dziennie, można nawet częściej, aż do ustąpienia oznak chorobowych.