Wałki, maty i pasy do masażu Lyapko stosowane są w przypadku wspomagania terapii schorzeń serca i naczyń, takich jak:
- wspomaganie rehabilitacji po przebytym wylewie i udarze
- hipertonia
- hipotonia
Powrót do zdrowia (rehabilitacja) po udarze i wylewie – zalecenia dotyczące stosowania masażerów wieloigłowych Lyapko
Okres rekonwalescencji po udarze i wylewie rozpoczyna się pierwszego dnia (zwykle po kilku dniach) choroby.
W przypadku udarów i wylewów na etapie wspomagania rehabilitacji domowej urządzenia Lyapko stosuje się naprzemiennie na wszystkie dotknięte chorobą partie kręgosłupa i kończyn.
Masaż masażerem Lyapko należy zacząć od zdrowej strony. Maty do masażu Lyapko umieszcza się wzdłuż kręgosłupa, na odcinku szyjnym lub np. w odcinku lędźwiowym.
Jednocześnie masujemy wałkiem bolące ramię lub nogę, zaczynając od czubków palców, a następnie przesuwając się wyżej (aby przywrócić przewodnictwo nerwowe). Masaż wałkiem powinien być łagodny – co poprawi krążenie krwi na obolałej stronie – rozszerzą się naczynia włosowate – skóra stanie się zaróżowiona.
Należy wykonywać również masaż manualny – ręczny, a następnie wykonać masaż głowy za pomocą „Wałka do masażu twarzy” lub „Wałka do masażu Uniwersalnego”. Wskazane jest, aby zakończyć zabieg poprzez ułożenie stóp na matach do masażu stóp „Stópka” – siedząc lub stojąc.
Czas masażu powinien wynosić 7-10 minut po stronie zdrowej, 10-20 minut po stronie chorej.
Ponieważ pacjenci szybko się męczą, takie zabiegi można wykonywać 2 razy dziennie przez 30-40 minut.
W ciągu dnia, w celu usprawnienia ruchu w dłoniach, przywrócenia mowy pacjent może samodzielnie masować dłoń przy pomocy wałka lub użyć do tego celu Piłeczki do masażu Jeżyk. Piłką wykonujemy ruchu toczne po stole przyciskając ją do dłoni. Praca z piłką lub wałkiem przez 3-5 minut w godzinach porannych pomaga złagodzić letarg i senność. Wieczorem – przez 15 minut sprzyja dobremu snu.
Zwykle masaże powinny być wykonywane dwa razy dziennie, codziennie rano i wieczorem.
Przy nadciśnieniu tętniczym masażery Lyapko stosuje się na okolice karku, środkowy odcinek kręgosłupa piersiowego, na szyję, głowę, kość krzyżową i stopy.
Przy podwyższonym ciśnieniu tętniczym, nadpobudliwości, pobudzeniu i bezsenności zaleca się stosowanie urządzeń do masażu Lyapko w drugiej połowie dnia lub przed snem. Czas oddziaływania matą – 15-30 minut, wałkiem – 10-15 minut. Cykl zabiegów wynosi 12 tygodni. Terapię można powtórzyć po 2-4 tygodniach.
Nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze może towarzyszyć syndromowi osteochondrozy szyjnego odcinka kręgosłupa (lub łączyć się z nim). Jeśli w okolicy karku, głowy czy szyi występują strefy lub punkty ujawnienia się bólu, to należy na nie oddziaływać masażerem w ciągu 20-30 minut lub umieszczać na nich maleńkie maty – np. matę do masażu Malec na 30-60 minut.
Jeśli przy nadciśnieniu oddziaływanie na jeden tylko górny odcinek kręgosłupa nie przynosi rezultatów, to należy przez chwilę (7-10 minut) oddziaływać także na odcinek krzyżowy i okolice nadnerczy, a zakończyć procedury masażem na stopy (3-5 minut).
W celu wzmocnienia odpływu krwi z głowy i bardziej skutecznego obniżenia ciśnienia tętniczego należy zakończyć seans masażu wieloigłowymi masażerami Lyapko na mięśnie łydki i stopy (wałek – 8-15 minut, mata – 15-20 minut).
Przy obniżonym ciśnieniu, senności, osłabieniu, obniżonej wrażliwości, a także u osłabionych chorych i osób masaże procedury należy stosować w godzinach porannych i w pierwszej połowie dnia. Czas trwania masażu dla maty Lyapko wynosi 7-10 minut, dla wałka – 5-7 minut. W niektórych przypadkach pozytywny efekt daje dłuższe oddziaływania – od 30 minut do 1-2 godzin. Zabiegi należy wykonywać przez 12 tygodni. Terapię można powtórzyć po upływie 2-4 tygodni.
W praktyce znane są pozytywne rezultaty długotrwałego codziennego (przez kilka miesięcy) stosowania urządzeń Lyapko zarówno u osób z hipotonią, jak i hipertonią. Zaobserwowano wówczas znaczną poprawę samopoczucia, , zwiększenie witalności życiowej i zdolności do pracy zawodowej.
Masaż masażerami Lyapko zaleca się stosować równolegle z leczeniem farmakologicznym i z ciągłym kontrolowaniem ciśnienia tętniczego.