Aplikatory wieloigłowe Lyapko stosowane są w przypadku schorzeń serca i naczyń, takich jak:

  • wylew i udar
  • hipertonia
  • hipotonia
  • niedokrwienne choroby serca (choroby wieńcowe, kardioskleroza)
  • stenokardia
  • żylakowatość kończyn dolnych
  • hemoroidy.

Powrót do zdrowia (rehabilitacja) po udarze i wylewie – zalecenia dotyczące stosowania aplikatorów Lyapko

Okres rekonwalescencji po udarze i wylewie rozpoczyna się pierwszego dnia (zwykle po kilku dniach) choroby.

W przypadku udarów i wylewów na etapie rehabilitacji domowej aplikatory Lyapko stosuje się naprzemiennie na wszystkie dotknięte chorobą partie kręgosłupa i kończyn.

Oddziaływanie aplikatorem należy zacząć od zdrowej strony. Aplikatory – maty umieszcza się wzdłuż kręgosłupa, na odcinku szyjnym lub np. w odcinku lędźwiowym.

Jednocześnie masujemy wałkiem bolące ramię lub nogę, zaczynając od czubków palców, a następnie przesuwając się wyżej (aby przywrócić przewodnictwo nerwowe). Masaż wałkiem powinien być łagodny – co poprawi krążenie krwi na obolałej stronie – rozszerzą się naczynia włosowate – skóra stanie się zaróżowiona.

Należy wykonywać również masaż manualny – ręczny, a następnie wykonać masaż głowy za pomocą „Wałka do twarzy” lub „Wałka uniwersalnego”. Wskazane jest, aby zakończyć zabieg poprzez ułożenie stóp na aplikatorach „Stópka”  – siedząc lub stojąc.

Czas zabiegu powinien wynosić 7-10 minut po stronie zdrowej, 10-20 minut po stronie chorej.

Ponieważ pacjenci szybko się męczą, takie zabiegi można wykonywać 2 razy dziennie przez 30-40 minut.

W ciągu dnia, w celu usprawnienia ruchu w dłoniach, przywrócenia mowy pacjent może samodzielnie masować dłoń przy pomocy wałka lub użyć do tego celu aplikator „Piłka”. Piłką wykonujemy ruchu toczne po stole przyciskając ją do dłoni. Praca z piłką lub wałkiem przez 3-5 minut w godzinach porannych pomaga złagodzić letarg i senność. Wieczorem – przez 15 minut sprzyja dobremu snu.

Zwykle zabiegi zarówno w szpitalu, jak i w domu powinny być wykonywane dwa razy dziennie, codziennie rano i wieczorem.

Przy nadciśnieniu tętniczym i silnych bólach głowy aplikatory stosuje się na okolice karku, środkowy odcinek kręgosłupa piersiowego, na szyję, głowę, kość krzyżową i stopy.

Przy intensywnych bólach, podwyższonym ciśnieniu tętniczym, nadpobudliwości, pobudzeniu i bezsenności zaleca się stosowanie aplikatorów Lyapko w drugiej połowie dnia lub przed snem. Czas oddziaływania aplikatorem płaskim – 15-30 minut, wałkiem – 10-15 minut. Cykl zabiegów wynosi 12 tygodni. Terapię można powtórzyć po 2-4 tygodniach.

Nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze może towarzyszyć syndromowi osteochondrozy szyjnego odcinka kręgosłupa (lub łączyć się z nim). Jeśli w okolicy karku, głowy czy szyi występują strefy lub punkty ujawnienia się bólu, to należy na nie oddziaływać aplikatorem w ciągu 20-30 minut lub umieszczać na nich maleńkie aplikatory ( np. aplikatory malec) na 30-60 minut.

Jeśli przy nadciśnieniu oddziaływanie na jeden tylko górny odcinek kręgosłupa nie przynosi rezultatów, to należy przez chwilę (7-10 minut) oddziaływać także na odcinek krzyżowy i okolice nadnerczy, a zakończyć procedury aplikacją na stopy (3-5 minut).

W celu wzmocnienia odpływu krwi z głowy i bardziej skutecznego obniżenia ciśnienia tętniczego należy zakończyć seans aplikacjami na mięśnie łydki i stopy (wałek – 8-15 minut, aplikator płaski – 15-20 minut).

Przy obniżonym ciśnieniu, senności, osłabieniu, obniżonej wrażliwości, a także u osłabionych chorych i osób starszych procedury należy stosować w godzinach porannych i w pierwszej połowie dnia. Czas trwania zabiegu dla aplikatora płaskiego wynosi 7-10 minut, dla wałka – 5-7 minut. W niektórych przypadkach pozytywny efekt daje dłuższe oddziaływania – od 30 minut do 1-2 godzin. Zabiegi należy wykonywać przez 12 tygodni. Terapię można powtórzyć po upływie 2-4 tygodni.

W praktyce znane są pozytywne rezultaty długotrwałego codziennego (przez kilka miesięcy) stosowania aplikatorów Lyapko zarówno u osób z hipotonią, jak i hipertonią. Zaobserwowano wówczas znaczną poprawę samopoczucia, ustanie chronicznego bólu, zwiększenie witalności życiowej i zdolności do pracy zawodowej.

W obu przypadkach efektywność leczenia nadciśnienia tętniczego zwiększa regulowanie oddechu w kierunku jego wstrzymywania i zwalniania zgodnie z metodyką profesora K.P.Buteyko lub z wykorzystaniem Trenażera Frolova.

W przypadku wysokiego ciśnienia (nadciśnienia) aplikator Lyapko zaleca się stosować równolegle z leczeniem farmakologicznym i z ciągłym kontrolowaniem ciśnienia tętniczego.

Przy chorobie wieńcowej, zaburzeniach rytmu serca i innych schorzeniach układu sercowo-naczyniowego należy oddziaływać aplikatorem Lyapko na górny i środkowy odcinek kręgosłupa piersiowego, miejsce odpowiadające sercu na ręce i na małym palcu stopy.

Choroba wieńcowa (stenokardia) przejawia się napadami bólu za mostkiem lub w okolicy serca i ma charakter ściskania i dławienia z promieniowaniem najczęściej w stronę lewego ramienia, ręki i szyi. W celu usunięcia bólu należy wykorzystać maleńki aplikator na strefę około macierzy paznokcia małego palca, najpierw z lewej, potem z prawej strony, na obszar, odpowiadający sercu na dłoni i stopie (terapia Su Jok). W celu leczenia i profilaktyki stenokardii aplikatory stosuje się na odcinek szyjny i środkowy piersiowego odcinka kręgosłupa, okolice przedramion, dłonie i stopy.

Przy żylakowym rozszerzeniu żył kończyn dolnych strefa przyłożenia aplikatora – to lędźwiowy i dolny piersiowy odcinek kręgosłupa i prawa część klatki piersiowej (strefa odzwierciedlenia wątroby) przez 15-25 minut.

Aplikatory Lyapko można stosować do masażu kończyn dolnych pokrytych pajączkami i małymi żylakami. W takich przypadkach należy starać się aby nacisk aplikatora ma masowaną część ciała nie był zbyt mocny. W miejscach gzie występują małe żylaki zabieg przy użyciu aplikatorów można wykonywać przez cienki materiał (gazę).

Aplikator-pas „Zdrowie” efektywnie usuwa ból, normalizuje krwioobieg w przypadku chorób naczyń kończyn (żylaki, zapalenie błony wewnętrznej tętnic, schorzenia naczyń), poprawia mikrocyrkulację i trofikę, usuwa zastój chłonki.

W przypadku schorzeń serca i naczyń ważne jest to, że obecność rozrusznika serca nie stanowi przeciwwskazanie do stosowania aplikatorów. Pacjent może używać aplikatora zgodnie ze standardowymi zaleceniami. Jedyne ograniczenie, to – nie nakładać aplikatora bezpośrednio na obszar, gdzie znajduje się rozrusznik.