Wałki, maty i pasy do masażu Lyapko stanowią idealne uzupełnienie w przypadku wspomagania kompleksowej terapii schorzeń systemu nerwowego takich, jak:
- rekonwalescencja po urazach czaszkowo-mózgowych i po udarach
- neurologiczne przejawy osteochondrozy kręgosłupa
- lumbago
- bóle neurologiczne
- neuralgie
- znużenie mięśni
- paraliże spastyczne
- histeria, neurastenia, bezsenność
- migreny
- mózgowe porażenie dziecięce
- stwardnienie rozsiane
- choroba Raynaud’a
- choroba Parkinsona
- syndrom niespokojnych nóg i inne.
W rekonwalescencji po urazach czaszkowo-mózgowych i po udarach zalecane jest stosowanie urządzeń do masażu Lyapko na wszystkie odcinki kręgosłupa, na kończyny – zaczynając od zdrowej strony, a następnie na okolice głowy i szyi oraz obowiązkowo należy zakończyć zabieg masażem stóp. Masaż wałkiem Lyapko powinien trwać ok. 7-12 min. na każdy z odcinków ciała, a kompleksowy masaż może trwać ok. 30-50 minut. Należy go wykonywać 1-2 razy dziennie o stałych porach przez okres 2 tygodni. Po czym należy zrobić 7-10 dniową przerwę, po której należy wznowić masaż. Takich cykli zabiegów można wykonać kilka.
Przy neurologicznych symptomach osteochondrozy kręgosłupa najbardziej skuteczną jest terapia kompleksowa. Masaże urządzeniami Lyapko zaleca się łączyć z masażem przy pomocy masażerów „Faraon” albo z tradycyjnym masażem leczniczym. Przy braku przeciwwskazań zabiegi urządzeniami Lyapko można łączyć z terapią manualną. Jeśli przed masażem przygotujemy plecy leżąc na matach lub oddziałując na nie wałkiem do masażu („Dużym” lub „Uniwersalnym”), to efekt terapeutyczne masażu okaże się lepszy i szybszy, będzie bardziej długotrwały, a zadowolenie pacjenta większe. Po masażu masażerami wieloigłowymi Lyapko w ciągu 10 minut na miejscu zastosowania masażera Lyapko pory skóry są otwarte. Dlatego też zaleca się nałożenie na te miejsca kremu przeciwzapalnego czy maści, co spotęguje efekt terapeutyczny. Można również na miejscach maksymalnego bólu (okolice lędźwi, wzdłuż nerwu kulszowego) nosić zamocowane mniejsze maty Lyapko. W takich sytuacjach czas zabiegu jest dłuższy i może trwać od kilkudziesięciu minut do kilka godzin. Można też dodatkowo oddziaływać na symetryczne strefy zdrowej strony ciała.
W przypadku złamań, po stronie gdzie ono występuje, oddziałujemy na wszystkie wolne powierzchnie rąk powyżej i poniżej miejsca złamania (opaski gipsowej). Możemy oddziaływać zarówno matą jak i wałkiem. Czas oddziaływania na kończynie ze złamaniem powinien być 2 razy dłuższy, niż na kończynie zdrowej.
Syndromy bólu mięśni i kości wymagają długotrwałego leczenia, rehabilitacji, powtórnej profilaktyki reaktywacji wyzwalających ból punktów i profilaktyki jego powstawania. W tym celu należy stosować środki terapeutyczne o szerokim spektrum działania i oddziaływania na podstawowe czynniki etiopatogenetyczne. Jednym z takich środków wspomagających mogą być masażery Lyapko.
Masaż wieloigłowy wspomaga łagodzenie efektów bólowych i skurczy, poprawia krwioobieg i mikrocyrkulację, aktywizuje mechanizmy tkankowe obrony immunologicznej, zwiększa w krwi poziom peptydów podobnych do opium i hormonów antystresowych, obniża poziom wrażliwości receptorów bólu, wpływa pozytywnie na psychikę i emocje oraz stymuluje ogólne mechanizmy adaptacyjne człowieka.
Długotrwała impulsacja peryferyjna do ośrodków rdzenia kręgowego wywołuje miejscowe reakcje odruchowe w strefie przyłożenia mat lub pasów Lyapko, które przejawiają się w postaci rozszerzenia naczyń włosowatych i aktywacji naczyniowego łańcucha mikrocyrkulacji, w poprawie przepływu krwi przez arterie i żyły, czemu towarzyszy miejscowe podwyższenie temperatury i zaczerwienienie skóry, rozluźnienie mięśni, stymulacja przemiany tkankowej, poprawa procesów regeneracyjnych.
Należy też zaznaczyć, iż lokalna (miejscowa) poprawa krwioobiegu podczas masażu wieloigłowego Lyapko ma miejsce bez dodatkowego obciążenia serca, dzięki wchłanianiu przez naczynia włosowate krwi z sieci tętnic kosztem osmozy i ciśnienia ujemnego w strefie żyłek postkapilarnych. Jest to bardzo ważne dla użytkowników, którzy cierpią na chorobę niedokrwienną serca, niewydolność krążenia I i II stopnia oraz dla ludzi w podeszłym wieku.
Cykl zabiegów składa się z 10-12 masażów, wykonywanych aż do zmniejszenia odczuwania bólu. Można go powtórzyć po 2-4 tygodniach.
W przypadku intensywnych efektów bólowych, rozdrażnienia, pobudzenia czy bezsenności zaleca się stosowanie wałków, mat czy pasów Lyapko w drugiej połowie dnia lub przed snem. Czas oddziaływania – 15-30 minut w przypadku maty i 10-15 minut w przypadku stosowania wałka.
W przypadku neurastenii urządzenia do masażu Lyapko należy stosować na odcinek kręgosłupa i stref przylegających (obszar najbardziej stresowy). Najlepiej do tego celu wykorzystywać matę Rumianek. Czas zabiegu 15-30 minut przed snem. Masaże należy wykonywać regularnie, codziennie przez 2 tygodnie. Później wymagana jest 1-2 tygodniowa przerwa i następnie wznowienie 2 tygodniowego cyklu zabiegów.
Przy stwardnieniu rozsianym wskazane jest przede wszystkim leczenie farmakologiczne. Kliniczne objawy stwardnienia rozsianego są różne, powiązane z ogniskowym porażeniem kilku różnych stref mózgu i rdzenia kręgowego.
Masaż masażerami Lyapko można stosować jako wspomaganie przy symptomatycznym leczeniu (oddziaływać na objawy, które utrudniają możliwość wykonywania pracy, prowadzenia zwykłego trybu życia, czy wykonywania prostych czynności życiowych). Masaż wałkiem należy wykonywać na części ciała na których objawia się problem: na przykład zaburzenia ruchowe, czuciowe, zespoły bólowe. Przy objawach psychiatrycznych: zaburzeniach poznawczych czy zaburzeniach nastroju dobrze jest wykonać masaż na całe plecy, na kończynach, włączając w to dłonie i stopy. Takie zabiegi regulują napięcie mięśni, również poprawiają krążenie krwi i innerwację masowanych stref oraz związanych z nimi narządów wewnętrznych.
Jeżeli osoba jest leżąca, to należy stosować terapie profilaktycznie przeciw odleżynom, wykonując masaż na strefy ciała narażone na ich powstanie.
Jeżeli mięśnie są wiotkie należy oddziaływać wałkiem Lyapko na całe ciało w ciągu 3-5 minut do pojawienia się zaczerwienienia, masaż wykonywać lekko, bez dużego docisku, pacjent powinien czuć się komfortowo. Przy nasilonej aktywności mięśni, należy oddziaływać wałkiem przez 10-12 minut.
W przypadku choroby Parkinsona należy oddziaływać w pierwszej kolejności na odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa najlepiej matą przez min. 30 min. lub dłużej. W tym celu można mocować pas do masażu „Malec” lub pas do masażu „Podróżnik”. Oddziaływać należy też na kończyny. Jeżeli problem mamy z prawą ręką czy nogą, to zabieg zaczynamy od ręki lub nogi lewej. Można masować te części ciała wałkiem lub owijać je pasami „Zdrowie”.
Pod czas syndromu niespokojnych nóg należy stosować masażer Lyapko na odcinek lędźwiowo-krzyżowy. Może to być dowolna mata Lyapko. Należy leżeć na nim leżeć lub mocować pas (najlepiej przed snem) na ok. 30 min. i więcej.
Świetnie sprawdzają się też przy wspomaganiu terapii tego schorzenia pasy „Zdrowie”. Należy owijać nimi nogi kierując się od stopy do góry. Zabieg taki też najlepiej wykonywać wieczorem. Czas zabiegu 20-40 min.
Mata do masażu Kropelka Lyapko może pomóc też w przypadku zapalenia nerwu twarzy. Przy dowolnym bólu w prawej części twarzy należy oddziaływać nim na dany punkt przez 7-30 minut. Przy nerwobólach nerwu trójdzielnego czy zaburzeniach układu współczulnego należy dodatkowo stosować maleńką matę Lyapko w okolicach największego bólu przez 10-30 minut i krótko (2-3-5 minut) na odcinki symetryczne. Przy zapaleniach nerwów twarzy bardzo skutecznie działa wałek do twarzy. Wspomagające oddziaływanie terapeutyczne rozpoczyna się od zdrowej strony (3-5 minut), następnie należy oddziaływać na stronę chorą przez 7-10 minut.