Aplikatory wieloigłowe Lyapko stosowane są w przypadku schorzeń systemu nerwowego takich, jak:

 • rekonwalescencja po urazach czaszkowo-mózgowych i po udarach
 • neurologiczne przejawy osteochondrozy kręgosłupa
 • lumbago
 • bóle neurologiczne
 • neuralgie
 • znużenie mięśni
 • paraliże spastyczne
 • histeria, neurastenia, bezsenność
 • neurozy seksualne
 • moczenie nocne
 • migreny
 • choroba Raynaud’a
 • mózgowe porażenie dziecięce
 • wodogłowie
 • stwardnienie rozsiane
 • choroba Parkinsona
 • epilepsja
 • syndrom niespokojnych nóg; i inne.

W rekonwalescencji po urazach czaszkowo-mózgowych i po udarach zalecane jest stosowanie aplikatorów Lyapko na wszystkie odcinki kręgosłupa, na kończyny – zaczynając od zdrowej strony, a następnie na okolice głowy i szyi oraz obowiązkowo należy zakończyć zabieg oddziaływaniem aplikatorami na stopy. Masaż wałkiem Lyapko powinien trwać ok. 7-12 min. na każdy z odcinków ciała, a kompleksowy masaż może trwać ok. 30-50 minut. Należy go wykonywać 1-2 razy dziennie o stałych porach przez okres 2 tygodni. Po czym należy zrobić 7-10 dniową przerwę, po której należy wznowić masaż. Takich cykli zabiegów można wykonać kilka.

Przy neurologicznych symptomach osteochondrozy kręgosłupa najbardziej skutecznym jest leczenie kompleksowe. Terapię aplikacyjną Lyapko zaleca się łączyć z masażem przy pomocy masażerów „Faraon” albo z tradycyjnym masażem leczniczym. Przy braku przeciwwskazań zabiegi aplikatorami Lyapko można łączyć z terapią manualną. Jeśli przed masażem przygotujemy plecy leżąc na aplikatorach matach lub oddziałując na nie aplikatorem wałkiem („Dużym” lub „Uniwersalnym”), to efekt leczniczy masażu okaże się lepszy i szybszy, będzie bardziej długotrwały, a zadowolenie pacjenta większe. Po terapii aplikacyjnej (z zastosowanie aplikatorów wieloigłowych) w ciągu 10 minut na miejscu zastosowania aplikatora pory skóry są otwarte. Dlatego też zaleca się nałożenie na te miejsca kremu przeciwzapalnego czy maści, co spotęguje efekt terapeutyczny. Można również na miejscach maksymalnego bólu (okolice lędźwi, wzdłuż nerwu kulszowego) nosić zamocowane mniejsze aplikatory. W takich sytuacjach czas aplikacji jest dłuższy i może trwać od kilkudziesięciu minut do kilka godzin. Można też dodatkowo oddziaływać na symetryczne strefy zdrowej strony ciała.

W przypadku złamań, po stronie gdzie ono występuje, oddziałujemy na wszystkie wolne powierzchnie rąk powyżej i poniżej miejsca złamania (opaski gipsowej). Możemy oddziaływać zarówno aplikatorem płaskim, jak i wałkiem. Czas oddziaływania na kończynie ze złamaniem powinien być 2 razy dłuższy, niż na kończynie zdrowej.

Syndromy bólu mięśni i kości wymagają długotrwałego leczenia, rehabilitacji, powtórnej profilaktyki reaktywacji wyzwalających ból punktów i profilaktyki jego powstawania. W tym celu należy stosować środki leczniczo-profilaktyczne o szerokim spektrum działania i oddziaływania na podstawowe czynniki etiopatogenetyczne. Jednym z takich środków może być powierzchniowa terapia wieloigłowa dr Lyapko.

Terapia aplikacyjna wpływa na usunięcie bólu i skurczy, poprawia krwioobieg i mikrocyrkulację, aktywizuje mechanizmy tkankowe obrony immunologicznej, zwiększa w krwi poziom peptydów podobnych do opium i hormonów antystresowych, obniża poziom wrażliwości receptorów bólu, wpływa pozytywnie na psychikę i emocje oraz stymuluje ogólne mechanizmy adaptacyjne człowieka.

Długotrwała impulsacja peryferyjna do ośrodków rdzenia kręgowego wywołuje miejscowe reakcje odruchowe w strefie przyłożenia aplikatorów Lyapko, które przejawiają się w postaci rozszerzenia naczyń włosowatych i aktywacji naczyniowego łańcucha mikrocyrkulacji, w poprawie przepływu krwi przez arterie i żyły, czemu towarzyszy miejscowe podwyższenie temperatury i zaczerwienienie skóry, rozluźnienie mięśni, stymulacja przemiany tkankowej, poprawa procesów regeneracyjnych.

Należy też zaznaczyć, iż lokalna (miejscowa) poprawa krwioobiegu podczas terapii aplikacyjnej ma miejsce bez dodatkowego obciążenia serca, dzięki wchłanianiu przez naczynia włosowate krwi z sieci tętnic kosztem osmozy i ciśnienia ujemnego w strefie żyłek postkapilarnych. Jest to bardzo ważne dla wszystkich kategorii chorych, a szczególnie dla tych, którzy cierpią na chorobę niedokrwienną serca, niewydolność krążenia I i II stopnia oraz dla ludzi w podeszłym wieku.

Leczenie składa się z 10-12 zabiegów, wykonywanych aż do zmniejszenia odczuwania bólu. Cykl terapii można powtórzyć po 2-4 tygodniach.

W przypadku intensywnego bólu, rozdrażnienia, pobudzenia czy bezsenności zaleca się stosowanie aplikatorów w drugiej połowie dnia lub przed snem. Czas oddziaływania – 15-30 minut w przypadku aplikatora płaskiego i 10-15 minut w przypadku stosowania wałka.

W przypadku neurastenii aplikatory Lyapko należy stosować na odcinek kręgosłupa i stref przylegających (obszar najbardziej stresowy). Najlepiej do tego celu wykorzystywać aplikator „Rumianek M”. Czas zabiegu 15-30 minut przed snem. Zabiegi należy wykonywać regularnie, codziennie przez 2 tygodnie. Później wymagana jest 1-2 tygodniowa przerwa i następnie wznowienie 2 tygodniowego cyklu zabiegów.

Stosowanie aplikatorów Lyapko zalecane jest również przy wodogłowiu. Mogą one poprawić mikrokrążenie, przepływ krwi. Najlepiej wykorzystać do tego celu „Wałek uniwersalny” lub „Wałek do twarzy”. Masaż wałkiem należy wykonać na nogi, w tym obowiązkowo stopy, ręce, w tym dłonie, tułów, z wyjątkiem głowy. Pierwsze zabiegi można wykonywać przez cienką tkaninę. Czas zabiegu 5-10 minut.

Przy stwardnieniu rozsianym wskazane jest przede wszystkim leczenie farmakologiczne. Kliniczne objawy stwardnienia rozsianego są różne, powiązane z ogniskowym porażeniem kilku różnych stref mózgu i rdzenia kręgowego.

Terapię wieloigłową aplikatorami Lyapko można stosować w połączeniu z symptomatycznym leczeniem (oddziaływać na objawy, które utrudniają możliwość wykonywania pracy, prowadzenia zwykłego trybu życia, czy wykonywania prostych czynności życiowych). Masaż wałkiem należy wykonywać na części ciała na których objawia się problem: na przykład zaburzenia ruchowe, czuciowe, zespoły bólowe. Przy objawach psychiatrycznych: zaburzeniach poznawczych czy zaburzeniach nastroju dobrze jest wykonać masaż na całe plecy, na kończynach, włączając w to dłonie i stopy. Takie zabiegi regulują napięcie mięśni, również poprawiają krążenie krwi i innerwację masowanych stref oraz związanych z nimi narządów wewnętrznych.

Jeżeli pacjent jest leżący, to należy stosować terapie profilaktycznie przeciw odleżynom, wykonując masaż na strefy ciała narażone na ich powstanie.

Jeżeli mięśnie są wiotkie należy oddziaływać wałkiem Lyapko na całe ciało w ciągu 3-5 minut do pojawienia się zaczerwienienia, masaż wykonywać lekko, bez dużego docisku, pacjent powinien czuć się komfortowo. Przy nasilonej aktywności mięśni, należy oddziaływać wałkiem przez 10-12 minut.

W przypadku choroby Parkinsona należy oddziaływać w pierwszej kolejności na odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa najlepiej aplikatorem płaskim (matą) przez min. 30 min. lub dłużej. W tym celu można mocować pas „Malec” lub pas „Podróżnik”. Oddziaływać należy też na kończyny. Jeżeli problem mamy z prawą ręką czy nogą, to zabieg zaczynamy od ręki lub nogi lewej. Można masować te części ciała wałkiem lub owijać je pasami „Zdrowie”.

Stosowanie aplikatorów Lyapko zalecane jest też u osób z epilepsją. Zabiegi przy użyciu aplikatorów w takim przypadku stosowane są w celu uspokojenia systemu nerwowego, a czas zabiegu przy ich użyciu powinien wynosić 30 min. i dłużej.

Pod czas syndromu niespokojnych nóg należy stosować aplikatory na odcinek lędźwiowo-krzyżowy. Może to być dowolny aplikator płaski. Należy leżeć na nim leżeć lub mocować pas (najlepiej przed snem) na ok. 30 min. i więcej.

Świetnie sprawdzają się też przy takim schorzeniu pasy „Zdrowie”. Należy owijać nimi nogi kierując się od stopy do góry. Zabieg taki też najlepiej wykonywać wieczorem. Czas zabiegu 20-40 min.

Aplikator Lyapko może pomóc też w przypadku zapalenia nerwu twarzy. Przy dowolnym bólu w prawej części twarzy należy oddziaływać na dany punkt maleńkim aplikatorem przez 7-30 minut. Przy nerwobólach nerwu trójdzielnego czy zaburzeniach układu współczulnego należy dodatkowo stosować maleńki aplikator w okolicach największego bólu przez 10-30 minut i krótko (2-3-5 minut) na odcinki symetryczne. Przy zapaleniach nerwów twarzy bardzo skutecznie działa wałek do twarzy. Oddziaływanie terapeutyczne rozpoczyna się od zdrowej strony (3-5 minut), następnie należy oddziaływać na stronę chorą przez 7-10 minut.